Działaj Lokalnie
Program „Działaj Lokalnie” – Razem dla Dobra Wspólnego
„Działaj Lokalnie” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce od 2000 roku. Jego celem jest aktywizacja lokalnych społeczności wokół wspólnych działań służących dobru wspólnemu.
Poprzez organizację konkursów grantowych wspieramy projekty, które inicjują współpracę mieszkańców małych miejscowości. Wspieramy osoby, które chcą działać na rzecz swojej społeczności, wspólnie budując zaangażowanie obywatelskie i inicjatywy lokalne.
Cel Programu
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, fundator programu, dąży do tworzenia społeczeństwa zdolnego do samoorganizacji i współpracy przy zaspokajaniu wspólnych potrzeb. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają lokalni liderzy i animatorzy, którzy inicjują i promują działania społeczne.
Program wspiera m.in.:
- wolontariat,
- filantropię,
- partnerstwo.
Jak przyznawane są dotacje?
„Działaj Lokalnie” to jedyny ogólnopolski program, w którym dotacje przyznawane są na poziomie lokalnym.
Realizację programu umożliwia współpraca z siecią Ośrodków „Działaj Lokalnie” (ODL), wyłanianych w otwartych konkursach. Sieć ta obecnie liczy ponad 60 organizacji.
Każdy ODL, poza funduszami od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, pozyskuje dodatkowe środki od samorządów, firm i mieszkańców (np. kampania 1,5 %). Dzięki temu możliwa jest organizacja lokalnych konkursów grantowych.
Kto może ubiegać się o dotację?
Dotacje są dostępne dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych działających na obszarze małych miejscowości (do 20 tys. mieszkańców). Celem programu jest wsparcie osób i grup, które często nie miały wcześniej możliwości ubiegania się o środki w ogólnopolskich programach.
W programie „Działaj Lokalnie” decyzje o przyznaniu dotacji podejmowane są przez lokalne komisje grantowe, co pozwala precyzyjnie odpowiadać na potrzeby społeczności.
Na jakie działania można otrzymać dotację?
Projekty mogą dotyczyć wielu obszarów, takich jak:
- pomoc społeczna,
- edukacja, kultura i ochrona tradycji,
- ochrona zdrowia,
- ekologia i ochrona zwierząt,
- przeciwdziałanie patologiom społecznym,
- wspieranie demokracji i wolności obywatelskich,
- promocja wolontariatu i rozwój wspólnot lokalnych.
Działania muszą być ukierunkowane na budowanie dobra wspólnego, współpracę z lokalnymi partnerami oraz zaangażowanie wolontariuszy.
Inspiracje i dotychczasowe sukcesy
Dotychczas w ramach programu „Działaj Lokalnie” zrealizowano blisko 4000 projektów, których opisy można znaleźć na stronie www.dzialajlokalnie.pl.
Jeśli chcesz działać, zainspiruj się doświadczeniami innych! Wspólnie możemy zbudować coś wyjątkowego dla naszej społeczności.

©2025 FLZB, Polityka prywatności »
Projekt i wykonanie: Net Partners